Obuv vikingů

Tento článek bude stručný, protože o to hlavně u návodů jde. Rovněž vás ušetřím faktografie. Kdo ví, tak ví, kdo neví, tak si to najde. Boty jsou při výrobě kostýmu základ. Od bot se rovněž bude odvíjet vaše postavení. Kdo chce nosit meč a helmu, neměl by chodit k krbcích, ale v něčem lepším.

Pro tento návod jsem vybral asi dvoje nejjednodušší boty.

Co budete potřebovat?

Pořiďte si dvě větší jehly, dratev (stačí tlustá lněná niť), včelí vosk (na voskování dratve, důležité!, jinak se trhá), děrovák (něco na předpíchání kůže) a kůži (dle návodu).

Převrácenky:

Převrácenky jsou typ bot, které se šijí rubem ven a nakonec se převrátí. Tyto boty už může nosit i bojovník. Je to taková zlatá střední cesta. Střihů na převrácenky je více. Kromě středového nártního švu ven nebo dovnitř se šijí i se svislým švem na vnitřní straně boty (vnitřním, tedy směrem k druhé noze).

Základem je sehnat kvalitní kůži. Nejčastěji se používala kozí kůže. Nám ale bude stačit hovězina, kterou jsme koupili v koželužně Jablůnka. Na podrážku použijte 4-5mm tlustou kůži a na vršek kolem 2mm. Vezměte si tlustou ponožku (onuce) a obkreslete si obvod nohy. Pod klenbou je lepší trochu ubrat, aby byla bota stabilnější. Podrážku vyřízněte.

Zase si vězměte ponožku a naměřte si příčně nohu v nejvyšším místě. Měříte tedy od země přes nárt zase k zemi. Pak délku po obvodu (přes palec a kotník). S těmito mírami počítejte při výrobě střihu (viz obrázek).

Vyřízněte vrchní část boty podle střihu. Teď budete přišívat podrážku s vrškem. Začněte z jednoho místa (nejlépe z jedné půlky špičky), postupně ji přišijte k podrážce tak, jak ukazuje obrázek. Tedy tak, že v půlce podrážky stočíte jehlu z vertikální polohy na horizontální a vytalčíte ji ven skrz vršek. Šijte dvěma jehlami sedlářským stehem, pořádně utahujte a nezapomeňte podctivě voskovat dratev. Pak sešijte vrchní (nártový) šev.

Botu zkuste převrátit. To znamená jakoby protáhnout špičku vnitřkem ven. Zkuste si pomoci smetákem. Opřete jej o zem a na něj napíchněte špici a zkuste ji protlačit vnitřkem ven. Pokud to nepůjde a hrozilo by poškození, botu raději namočte. Po namočení ji převraťte a vycpěte novinama. Zapínání resp. šněrování udělejte pevné.

Do boty doporučuji vložit vložky z tlusté plsti. Samozřejmě boty pořádně mažte sádlem.

Krbce:

Krbce jsou skvělé boty na letní chození. Hodí se pro chudší vrstvy a jejich výroba je velice jednoduchá.

Použijte střih na obrázku a upravte jej podle potřeby. Kůži na krbce bych volil o tloušťce kolem 2,5-3mm. Rovněž bych je doporučit podšít podrážkou z tlustší kůže. Výhodou je, že jakmile se prochodí, tak jednoduše vyměníte podešev a nemusíte dělat nové boty.

Vyřežte základ podle střihu a naděrujte všechny díry. Teď je čas se rozhodnout, jestli budete podšívat nebo ne. Když ne, tak sešijte patu, našněrujte provázek a namažte.

V případě, že budete chtít podšívat, je dobré sehnat si kůži tloušťky cca 5mm. Vystřihněte podrážku a vesele ji přišijte. Zase tak, aby nitě nešly tak snadno ošoupat, takže je veďte bokem ven. Rovněž sedlářským stehem. Po přišití pokračujte stejně jako v případě bez podešve.

Střihů na krbce je více a já nechci samozřejmě nikomu tento vnucovat, ale zdá se mi na výrobu asi nejjednodušší. Výsledek navíc vypadá docela dobře. Je to ale pouze taková záchrana před drahou koupí bot pro ty, kteří na to zatím nemají.

Při výrobě bot jde především o štěstí. V každém případě i menší boty se dají po pár akcích rozchodit.

Za skupinu Marobud vám přeje mnoho štěstí

Hersir Jón