Radíme začínajícím

Za vaše další nápady a rady budeme velice rádi a přidáme je sem k těm našim.

Vesele umíráme


Turnaje

Základní pravidla pro umírání se odvíjejí podle druhu bitvy. Jestliže jde spíše o turnaj (mosty, linie atd.), je dobré se po nepřítelově zásahu snažit dostat z bitevního pole. Prostě proto, abyste nezavazeli.


Scénované bitvy

Bitvy se scénářem, tedy ty, kde si hrajeme na opravdovou bitvu. Tady se musí umírat teatrálně. No... kdo není zrovna skvělý herec (a já se klidně přiznám, že nejsem), tak se omezí na bezpečné spadnutí na zem. Dávejte pozor, protože je to nebezpečné. Jste-li v první linii a dostanete zásah, nelehejte si pozadu na záda. Odkryjete si tím obličej, do kterého velice lehce následně něco schytáte. Takže se omezte na dřep a následné lehnutí si. Zakryjte se štítem. Nezapomeňte, že nad vámi zuří bitka, a všechny zbraně, které netrefí nepřítele, letí setrvačností dále... tedy na vaši hlavu. Proto si ji zakryjte. Často se stává, že si na vás někdo lehne. S tím se ale nedá nic dělat.


Terminátory nechte doma

Nic nedokáže člověku tak zkazit náladu jako pitomec, který nechce a nechce padnout. Varuji vás. Nedělejte to. Ostatní si na vás zgustnou a nedopadnete dobře. Bojů zažijete dost i tak. Takže umírat.


Nováčci, chováme se jako nováčci


Všem nováčkům vzkazuji: Se slušností nejdále dojdeš!. Nic mě nenamíchne víc než nějaký nabubřelý keckař. Prosím vás, nováčci, nikdy nevíte s kým, nebo o kom mluvíte. Může to být Jarl, nebo nějaká viki-celebrita. Zdržte se zbytečné provokace a podobně.


Lekce přežití


1. Poslouchejte velitele. Ať už řekne cokoliv, vždy ho poslechněte.


2. Máte-li štít a zbroj, tlačte se sami do přední linie. Máte-li kopí, nechte se krýt nějakým štítem.


3. Bez pořádné ochrany do boje nelez. Nemít helmu neexistuje. Bez vycpaných rukavic taky nikdy.


4. Dávejte pozor na šípy. Jsou sice měkčené, ale do obličeje to bolí i tak.

Stanový Tetrys


1. Mějte už hotové kolíky ke stanu. Je dobré je opálit. Na některých bitvách je les nedotknutelný, takže si kolíky vozte s sebou.

2. Provazy si nechte dost dlouhé, může se to hodit.

3. Šetřete místem, a nezapomeňte na ohniště.

4. Před deštěm nezapomeňte na okopy.

5. Ještě za světla si nachystejte dřevo a zátop na další den. Dejte si jej do stanu, kde na něj můžete naskládat výbavu. Zátop (sláma se smrkovými větvičkami) si zavěste na provázku do stanu co nejvýše. Vyplatí se to.


Viking šéfkuchař


1. Jídlo si berte dobové. Nejlépe bochník chleba pro jednoho na dva dny, balený sýr a uzené maso, nebo anglickou slaninu. Pohanku, čočku a podobně.

2. Nezapomeňte na sůl a koření.

3. Voda z kožených čutor vylévaných včelím voskem není dobrá. Pořiďte si džbánky, do kterých můžete lít i alkohol.

4. Voda a alkohol z rohů na pití je nechutná. Používejte raději keramické hrníčky (living, samozřejmě), nebo si vylijte roh na pití lakem na dětské hračky.

Ovinky... mám rád...


1. Nejlépe na nohou drží vlněné ovinky. Ještě lépe drží, když si na ně ještě pořídíte cca 2-3m dlouhé tenké karetky.

2. Ovinky si nechte cca 180cm dlouhé.

Šatníkový gurmán


1. Vždy používejte kvalitní materiál. Na svrchní tuniku se nejlépe hodí 100% vlna.

2. Vyvarujte se červené a modré barvě. Byly to nejdražší barvy, a nosili je jen ti nejbohatší. Nechte tyto barvy těm, kteří si je již zaslouží.

3. Každý vidí co a jaký materiál jste použili. Bavlna, polyester a jiné novodobé tkaniny si nechte doma.

Batoh... nejlepší kamarád


Jezdíte-li stejně jako my vlakem, autobusem nebo pěšky, musíte si pořídit pořádný batoh nebo krosnu. Vše se snažte dostat na záda. Do rukou pak vezměte jen štít, ať máte jednu ruku volnou (třeba na tašku s jídlem). Nezapomeňte, že jedete vlakem, takže pořádně vše opřete, ať to někomu nesletí na hlavu, a kovové hlavice a sekery něčím obalte, ať nevysklíte okno.

Za skupinu Marobud
Honza